fbpx

Správný výběr dřeva do krbu

Dnes se budeme zabývat, jaké vhodné dřevo vybrat do krbu či kamen. Tento krok je jeden z nejdůležitějších, aby Vám kamna nebo krb sloužila dlouhá léta. Ať se to nezdá, špatným výběrem můžeme uškodit nejenom krbové vložce, ale i Vám a vašemu okolí. 

Dřevo do krbu musí být vždy SUCHÉ. Co to znamená? Vlhkost dřeva musí být nižší než 20 %. Pro zajímavost, čerstvé dřevo má v sobě průměrně 50% vlhkosti, dřevo usušené v lese 25–30 % vlhkosti a dřevo dobře proschlé 10–20 %.

Vlhké dřevo způsobuje poškození krbu či kamen. Sklo se bude zanášet, vlhké dřevo má nízkou výhřevnost a bude produkovat větší kouřivost a více dehtu.

Ideální je pořídit dřevo na 2–3 sezóny dopředu a zásoby nechat pořádně proschnout. To sice vyžaduje prostor pro uschování, ale určitě se Vám to vyplatí. Dřevo skladujte na větraném místě, ale chráněno od sněhu a deště.

Dalším důležitým faktorem je topit dřevem TVRDŠÍM. Obecně se do krbu doporučují dřeva typu buk, dub, habr, jasan nebo akát. Tyto dřeviny lehce vysychají, jednoduše se zapalují a jejich plamen je poklidný a příjemný. Ve společnosti je zažitý mýtus, že bříza je nejlepším dřevem na topení v krbu. Tato informace se vžila uživatelům krbu do podvědomí díky tomu, protože se často používá jako vhodné dřevo do otevřených krbů, jelikož nevystřeluje žhavé uhlíky, ale do uzavřeného topeniště není tolik vhodné jako tvrdá dřeva, jelikož shoří rychleji a musíte častěji přikládat. Poměrně nevhodné k topení v krbu jsou jehličnaté stromy, protože obsahují pryskyřici, která špiní vnitřek topeniště a zanáší komín.

Co určitě nedoporučujeme, je topit dřevotřískou, paletami, plasty a dalšími předměty, na které narazíte a chcete se jich zbavit. Ničíte tím krb, ale i komín a okolí, protože takovým spalováním vzniká množství toxických látek. 

Topit v krbu není nic složitého. Jen je potřeba použít kvalitní suché dřevo, které necháte řádně proschnout.

V případě, že Vám i přes naše doporučení krb nehoří, či se zanáší sklo, obraťte se na nás a my Vám pomůžeme.

Krby – Infinity  | © Copyright 2021 | Patrikorsak.cz